Eğitimler

EKED/LOTO Eğitimi

EKED/LOTO Eğitimi

EKED/LOTO Eğitimi

 İş kazalarının yoğun bir şekilde meydana geldiği günümüzde bu alanda çeşitli çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.

 İş kazalarının yoğun bir şekilde meydana geldiği günümüzde bu alanda çeşitli çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Devletin ve işletme sahiplerinin de destek verdiği bu çalışmalar verimli sonuçlar vermeye başlamıştır. Güvenlik önlemleri ve iş kazaları ortadan kaldırmak amacıyla EKED denilen kilitleme etiketleme sistemleri ile makinalardan meydana gelen enerji açıkları makineden izole edilebilir. EKED (Etiketle, Kilitle, Emniyete al, Dene) Sistemi; Bakım, onarım, temizlik, ayarlama, kalibrasyon gibi faaliyetlerde enerji kaynaklarının  tehlike arz edebilecek kadar yakınında çalışma durumlarında, makine – insan etkileşimine başlanmadan önce, çalışan personelin sağlığını korumak, oluşabilecek her türlü kaza riskini ortadan kaldırmak amacıyla, hareketli parçalara güç sağlayan elektrik, mekanik, pnömatik, hidrolik, basınçlı gaz ve akışkanlar, buhar, su, kimyasallar ve depolanmış ya da kalıntı enerji vb. enerjilerin kesilmesi, kalan enerjinin boşaltılması veya pano, trafo ve güç ünitelerinde yapılacak çalışmalar öncesinde enerjinin kesilmesini sağlayarak kontrollü şekilde çalışmanın sağlanmasıdır.

 

Eğitimin Amacı:

Çalışanlara, makine veya ekipman montajı, sökümü, tamiri, ayarlanması, muayenesi, temizlenmesi, bakımı veya benzeri faaliyetlerde tehlikeli enerji kaynaklarının kontrolü hakkında OSHA 1910.147 standardına göre etiketleme ve kilitleme sistem ve uygulamaları hakkında bilgi vermek.

 

Eğitim Programının İçeriği:

  • Etiketleme – Kilitleme uygulamalarının amacı,
  • Etiketleme – Kilitleme Sistemi,
  • Tesislerinde bulunan tesisat, makine üzerinde izolasyon gerektiren tehlikeli enerji kaynakları,
  • Etiketleme – Kilitleme yöntemleri, araçları,
  • Etiketleme – Kilitleme uygulamaları için kritik görev ve sorumlulukları,
  • Etiketleme – Kilitleme uygulama işlem basamaklarını,
  • Farklı grupların bir arada çalışması, birden çok enerji kaynağından beslenen makineler, vardiya değişimi vb. özel durumlarda yapılması gereken işlemler.

 

Eğitime kimler katılabilir?


Enerji izolasyonu, etiketleme ve kilitleme işlerinden sorumlu çalışanlar, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları/ Teknikerleri, , Elektrik ve Bakım Personelleri, Genel Katılımcı, Servis veya bakım çalışmaları yapan bakım personelleri, İşletme müdürleri, Mühendisler eğitime katılabilir.

 

Tags: , ,

İletişim

Keçiliköy Mah. 5637 Sok.No:9 Yunusemre/Manisa

  • dummy0850 470 33 69

  • dummy info@academydeniz.com

Mail Üyelik

E-postanızı girin ve size daha fazla bilgi gönderelim

Arama Yap